2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av lönehanteringssystem till Stockholm Vatten och Avfall
Beskrivning: Denna upphandling avser ett webbaserat lönehanteringssystem, en SaaS-lösning. Leverantören ska tillhandahålla tjänsten för Beställarens samtliga anställda. Lönehantering berörs vid avtalsstart för ca 800 anställda.
Intern identifierare: 23SVOA330
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Denna upphandling avser ett webbaserat lönehanteringssystem, en SaaS-lösning. Leverantören ska tillhandahålla tjänsten för Beställarens samtliga anställda. Beställaren planerar även att kunna utföra lönehanteringen åt STOKAB ett bolag inom Stockholms stad. Tillsammans berörs lönehantering vid avtalsstart för ca 850 anställda inom de båda bolagen varav ca 120 personer för STOKAB.
Intern identifierare: Upphandling av lönehanteringssystem till Stockholm Vatten och Avfall