356892-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Hässleholm: Rullande materiel
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av begagnade Öresundståg
Referensnummer: 57/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34620000 Rullande materiel
II.1.4.
Kort beskrivning
Öresundstågen (officiell beteckning X31/ET/OTU), tillverkade av Bombardier mellan åren 2000 och 2012. Tågen är speciellt designade för Öresundstågstrafiken, som ursprungligen bedrevs mellan Malmö och Köpenhamn. Det innebär att de kan framföras på både svenskt och danskt elsystem, har dubbelt signalsystem för svensk och dansk trafik och är i övrigt byggda för att snabbt och automatiserat kunna av- och tillkoppla fordonsenheter. Den aktuella tågtypen tillverkas inte längre och det finns heller inga andra fordon av den här typen någon annanstans i Europa eller globalt.
Totalt har 111 st Öresundstågsfordon tillverkats. 101 tåg används idag i Öresundstågstrafiken som bedrivs av de samverkande svenska regionerna i södra Sverige. De 10 DSB-fordonen som frigjorts på dansk sida används under 2023 av DSB i egen och från Öresundstågstrafiken helt fristående inhemsk regionaltrafik. Efter tågplaneskiftet i mitten av december 2023 upphör DSB med trafik med dessa 10 fordon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen