356980-2016 - ÄndringSverige-Malmö: Hamntjänster och spedition
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utkontraktering av terminaldrift.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63523000 Hamntjänster och spedition
II.1.4.
Kort beskrivning
Copenhagen Malmö Port AB (CMP) avser att bolagisera driften av terminalerna som hanterar Ro/Ro, kombi och container, lokaliserade i Norra Hamnen i Malmö hamn, till ett svenskt aktiebolag, Copenhagen Malmö Port Norra Hamnen AB (”Bolaget”), vilket kommer att förvärva nödvändiga tillgångar och rättigheter samt ingå ett koncessionsavtal med en inledande period om 19 år. Perioden kan komma att förlängas med fem år under 2016. Genom koncessionsavtalet upplåts rätten att driva terminalerna och rättigheten att använda mark och byggnader. Bolaget kommer att ha fullt ansvar för driften och underhållet av terminalerna och att tillämpliga lagar och tillstånd följs. CMP har för avsikt att i en internationell process sälja aktierna i Bolaget varigenom förvärvaren indirekt erhåller rättigheten att driva terminalerna.