357013-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Hyresupphandling lokalprojekt Göteborgs stad, Västra Götalands län, Sverige.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tullverket söker ny lokalisering för kontor i Göteborg. Den nuvarande huvudsakliga etablering är baserad på planlösning med enskilda kontorsrum fördelade på flera plan. Då Tullverket avser att ändra sitt arbetssätt och arbeta i ett aktivitetsbaserat kontor med bättre möjligheter till samverkan än vad nuvarande kontorslösning kan erbjuda söks nya lokallösningar.
Tullverkets nuvarande hyresavtal löper ut 31.12.2018.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner