357062-2016 - ResultatSverige-Västerås: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering Nybyggnation.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Bostads AB Mimer inbjuder Er att lämna anbud för att ingå i ett strategiskt partnerskap för utförande av tre bostadsprojekt i enlighet med denna anbudsförfrågan med tillhörande bilagor. Upphandlingen syftar till att byggherren tillsammans med utvalda partners ska skapa en strukturerad samarbetsform där byggherren, projektörer och entreprenörer genom förtroendefullt samarbete löser en komplex bygguppgift.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45211300 Byggnation av bostäder, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.