Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Databasarkitekt Newark 2021
Referensnummer: 2020/2206/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar en (1) Databas- och applikationsarkitekt som kommer ha ett stort ansvar inom Newarkteamet för databasarkitektur, databasrelaterade frågor, aggregering av data, insamling av data och uttag av data.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen