357125-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska tjänster och svetsarbeten
Referensnummer: ABV 2018/0062-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställare har för närvarande ett gällande ramavtal för mekaniskt underhåll referensnummer: VA-2014-405. Detta ramavtal går ut 2018-11-30. Att leverera mekaniskt underhåll till Beställare är således exkluderat detta framtida ramavtal fram tills dess att det befintliga ramavtalet VA-2014-405 upphör att gälla.
Svetsarbeten ska levereras av tilldelad Leverantör från ramavtalets startdatum.
Omfattning
Upphandlingen omfattar mekaniska tjänster och svetsarbeten i Norrköping Vatten och Avfall AB anläggningar.
Avtalets beräknade volym:
Mekaniskt underhåll cirka 2 MSEK per räkenskapsår
Svetsarbeten cirka 6 MSEK per räkenskapsår
Leverera prefabricerade produkter
Leverantören kommer att utföra arbeten/entreprenader i Beställarens anläggningar där Leverantören alternativt av denne utsedd kommer att i klä sig rollen som BAS-U och BAS-P beroende av arbetet/entreprenadens karaktär.
Certifieringar för Leverantör
Leverantör ska vara certifierad enligt SS-EN 1090 Bärverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43327000 Prefabricerad utrustning, 45223820 Prefabricerade delar och komponenter, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45262670 Metallbearbetning, 45262680 Svetsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Beställare har kontinuerliga behov av mekaniskt underhåll och svetsarbeten i Beställare anläggningar.
Nuläge
Beställare har för närvarande ett gällande ramavtal för mekaniskt underhåll referensnummer: VA-2014-405. Detta ramavtal går ut 2018-11-30. Att leverera mekaniskt underhåll till B är således exkluderat detta framtida ramavtal fram tills dess att det befintliga ramavtalet VA-2014-405 upphör att gälla.
Ramavtalet är behovsstyrt vilket innebär att Beställaren avropar tjänsterna vid behov.
Ramavtalet omfattar att som Leverantör utföra mekaniska tjänster, rör-, plåt- och svetsarbeten, allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten. Ramavtalet omfattar NoVA:s samtliga anläggningar inom Norrköpings kommun. I ramavtalet ingår bland annat följande tjänster:
Rörinstallationsarbeten, exempelvis processvattenrör, slamledningar
Grovplåt och smide
Svetsarbeten, exempelvis skyddsräcken, gretingplan, trappor
Underhålls- och nyanläggningsarbeten, exempelvis processvattenrör, slamledningar
Inställelseplats för Leverantören är Slottshagens reningsverk (gällande reningsverk och pumpstationer) och Borgs vattenverk (gällande vattenverk, tryckstegringsstationer, reservoarer, mm).
Leverantör kommer att utföra arbeten/entreprenader i Beställare anläggningar där Leverantör alternativt av denne utsedd kommer att i klä sig rollen som BAS-U och BAS-P beroende av arbetet/entreprenadens karaktär.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Beställare förbehåller sig rätten att konkurrensutsätta uppdrag där ersättningsformen är fastpris samt att uppdragets beräknade budget är minst 250 000 SEK. De Leverantörer som blir tilldelade kontrakt för rangordning kommer att ingå i en ramavtalsgrupp för förnyadkonkurrensutsättning. Om konkurrensutsättning ska ske kommer det att ske mellan de Leverantörer som ingår i ramavtalsgruppen för förnyadkonkurrensutsättning.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Syfte och Mål
Leverantör har funktionsansvar för arbeten/entreprenader som utförs i Beställarens anläggningar.