Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd Effektiv försörjning av arbetskläder (EFA)
Referensnummer: RS 2023-02195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR ska upphandla av en lösning för Effektiv Försörjning av Arbetskläder (EFA) som en helhetslösning (logistik för textilflöden) från leverantör där både tekniska komponenter, t.ex. RFID-antenner och SITHS-kortläsare, och applikationskomponenter ingår. Upphandlad EFA-lösning ska implementeras på nya Högsbo närsjukhus med start Q4 2023
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30216000 Magnetiska eller optiska läsare, 30233300 Smartkortläsare, 48100000 Programvara för särskild industri, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen