357245-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Storfors kommun – Livsmedel småkök och pedagogiska inköp.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Storfors.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Observera att upphandlingen avser Storfors kommun.
Storfors kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på Livsmedel till småkök för en avtalsperiod om två (2) år med 2 förlängningar på vardera ett (1) år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner