357251-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Livsmedel/mejeriprodukter – Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Nuts-kod SE312 Dalarnas län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 10 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av mejeriprodukter till Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
För denna anbudsprocess använder sig inköparen av Mercell Sourcing Service. För att meddela ditt intresse samt att få tillgång till samtliga dokument, klicka på nedanstående länk eller kopiera den och klistra in i din webbläsare. http://permalink.mercell.com/59691974.aspx
Följ därefter instruktionerna på webbsidan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15500000 Mejeriprodukter, 15530000 Smör, 15512000 Grädde, 15511000 Mjölk
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej