357372-2023 - ResultatSverige-Landskrona: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vagnparksfinansiering 2022
Referensnummer: 2022/4356
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar vagnparksfinansiering gällande Landskrona stad, Landskrona Energi AB och Landskrona Energi Kraft AB.
Upphandlingen avser Vagnparksfinansiering i form av ramavtal för finansiell leasing av registrerade och oregistrerade fordon.Upphandlande myndigheter anskaffar fordon från de leverantörer som man från var tid till annan har avtal med. Leverantören ska efter avrop tillhandahålla leasingtjänster enligt detta förfrågningsunderlag. Upphandlade myndigheter kommer att göra beställningar varefter behov uppstår.
Behovet under avtalsperioden kan inte anges exakt och UM kan därför inte garantera en specifik volym.
Med limit avses det högsta belopp som summan av utestående skuld, sammanräknat för samtliga delavtal, vid var tid högst får uppgå till (se vidare pkt. 4.2 och 4.2.1).
Avtalsstart är preliminärt 2023-03-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen