357393-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Professorsvägen 172 - 340, fasadrenoveringar Etapp 3
Referensnummer: 72058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten:
Helrenovering av fasad och trapphus. Byte av fönster, fönsterdörrar samt balkong och loftgångsräcken. Även byte av lägenhetsdörrar och portar till trapphus.
Lägenheter förses med separata till- och frånlufts system med
värmeåtervinning av typen FTX. Befintligt frånluftssystem byggs om och betjänar allmänna utrymmen i husen.
Separata Kanaler till köksfläktar ut på yttertak.
Totalt är det 11 hus och 120 lägenheter exl. allmänna utrymmen.
Utvändig miljö förses med nya dränering- och dagvattenledningar.
Samt även helt omgjorda gårdar, nya genomfartsgator, nya planteringar samt nya lek- och uteplatser till lägenheter.
Projektet uppdelas i tre stycken deletapper. Arbeten planeras och utföres enligt följande deletapper.
Deletapp 3:1 består av PORSÖN 1:222, Professorsvägen 172-238.
Deletapp 3:2 består av PORSÖN 1:223, Professorsvägen 240-316.
Deletapp 3:3 består av PORSÖN 1:399, Professorsvägen 318-340.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45331210 Installation av ventilation, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen