Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandling av Ramavtal för avrop av Livsmedel till Kriminalvården.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Kriminalvården inbjuder härmed till anbudsgivning på Kriminalvårdens upphandling gällande ramavtal för avrop av livsmedel för produktområdena: 1. Kolonial/specerier/övrig. 2. Kött och charkuterier. 3. Djupfryst.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.