357438-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Plankonsulter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPlankonsulter
BeskrivningKonsulten ska utifrån UMs behov ge stöd i arbetet med planer enligt plan- och bygglagen samt övrig relevant lagstiftning. Upphandlingen är uppdelad i 3 olika delområden, anbud kan lämnas på ett eller flera delområden. Målsättningen att säkerställa rätt kompetens för aktuellt avrop/uppdrag samt att täcka UMs behov av konsulttjänster för detaljplanuppdrag, med en beräknad volym på 1-3 avrop per grupp per år.
Intern identifierare2023-00105IN
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000