357451-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Knektgatan 4-32
Referensnummer: 310201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet är en totalentreprenad och omfattar bl.a. renovering/ombyggnation av 100 st befintliga lägenheter, renovering av 5 st tvättstugor, nya lägenhetsförråd i källare, renovering av lokal för nytt lokalkontor, dräneringsarbeten mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232452 Dräneringsarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen