357522-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av konsultstöd inom industrirobotik.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Mälardalens högskola avser att upphandla konsulter som ska fungera som projektledare, utbildare och mentor, i första hand, inom ramen för Robotdalens verksamhet.
Upphandlingen omfattar nedanstående delar:
Automationsförstudier genomförande:
Projektledare och mentor till de lokala mentorerna för Automationsutmaningen som innefattar att sprida Robotdalens förstudiekoncept över Sverige. Detta omfattar att etablera samarbete med andra akademiska enheter och starta upp verksamheter lokalt tillsammans med dessa akademier. Projektledare och huvudmentorskap för genomföringen av förstudier inom Robotdalens huvudregioner. I detta ingår också att leta reda på och etablera samarbete med slutanvändare (SME företag). Expressförstudier. Genomföra på egen hand kortare förstudier. Företagsbesök plus rapport med arbetsinsats på ungefär 1-2 dagar.
Analyser av redan genomförda förstudier:
· Analys med avseende på verklig investering,
· Analys med avseende på tekniska hinder för investering.
Utbildning:
Föreläsare i samband med förstudiens genomförande. Föreläsare på en-/halvdagars kurser (ungefär 4 stycken varje år). Planering och genomförande av högskolekurser inom automationsteknik. Agera handledare till examensarbetare.
Mässaktivitet:
Agera expertmentor på mässor i Robotdalens namn.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner