357526-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Cateringtjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 17: Hotell- och restaurangtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Härnösand.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sida Partnership Forum (SPF) är Sidas utbildningscenter, beläget i Härnösand. Utbildningsverksamheten vid SPF innebär att kursdeltagare erbjuds kost och logi under sin vistelse vid utbildningscentret, dvs. frukost, lunch och middag samt förmiddags- och eftermiddagskaffe. Som besökare/gäst ska man mötas av hög kvalitet både avseende service och kost och vistelsen ska kännetecknas av ansvarstagande och hållbarhet.
Upphandlingen omfattar leverans och servering av mat till samtliga måltider kopplade till SPF:s verksamhet i Härnösand, samt att leverera varor till caféverksamheten i huvudbyggnaden vid SPF.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej