357582-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Örebro: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn gällande köp av support, underhåll samt tillhörande konsulttjänster till ekonomisystem Raindance
Referensnummer: KS 929/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro Kommun har genom tidigare genomförd upphandling efter konkurrensutsättning i enlighet med gällande lagstiftning rätt att nyttja systemet Raindance med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden.
Support och underhåll måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Örebro Kommun behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Örebro Kommun sin avsikt att tilldela kontraktet till CGI Sverige AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet utgör ett underhålls- och supportavtal vars syfte är att säkerställa att Örebro Kommun under avtalstiden kan använda avtalat IT-system på bästa sätt.