Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/fmv/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31422000 Batterienheter, 31440000 Batterier, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31510000 Elektriska glödlampor, 31518600 Strålkastare, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31521300 Bärbara elektriska lampor, 31530000 Delar till lampor och belysningsutrustning, 31532800 Lamparmar, 31532920 Glödlampor och lysrör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV har fått uppdrag att anskaffa 30 st arbetsplatsbelysning till FM amröjförband. Belysningen är till för avancerad sökverksamhet där man har behov att söka av ett begränsat område efter dold elektronik och bomber. I områden där ljusförhållanden är begränsade är söktruppen beroende av ett mycket bra modulärt belysningssystem som är lätt att sätta upp.