Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mat och dryck Bromma Stockholm Airport
Referensnummer: SDA 2023-01079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia AB har för avsikt att upphandla fyra verksamheter inom mat- och dryck till Bromma Stockholm Airport. En koncessionshavare kommer kontrakteras och kontraktet löper 2024-01-01 till och med 2024-12-31 med option på maximalt 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 52 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentet.