357727-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transportutrustning och transporthjälpmedel – Hyrmaskiner och utrustning för anläggnings- och driftsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyrmaskiner och utrustning för anläggnings- och driftsarbeten
BeskrivningRamavtal av hyrmaskiner och utrustning för anläggnings-och driftsarbeten. Ramavtal tecknas med en (1) leverantör och innefattar bland annat följande tjänster: Uthyrning av anläggningsmaskiner Uthyrning av byggmaskinerUthyrning av bodar/personalvagnar Övrig utrustning Upphandlingen omfattar ej följande: Köp av maskiner Särskild eventutrustning
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95510:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60100000 Vägtransporter, 34100000 Motorfordon, 16000000 Jordbruksmaskiner, 44613300 Standardcontainrar, 44613800 Avfallscontainrar, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44211110 Stugor, 16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling