Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server & datalagring med tillhörande konsulttjänster samt närliggande produkter
Referensnummer: 22RS916
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser servrar och datalagring till Region Örebro län. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden, anbudsområde 1 Servrar samt närliggande produkter och anbudsområde 2 Datalagring samt närliggande produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48222000 Programvara för webbserver, 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72317000 Datalagring, 72322000 Datahantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen