357810-2018 - ÄndringSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad, SiS Klarälvsgården, Deje
Referensnummer: SPF2018-032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamheten har stort behov av fler vårdplatser och därför planeras en tillbyggnad innehållande 8 låsbara vårdplatser med hög säkerhet.
Byggnaden består av en boendeavdelning, gym och tvättstuga, med en BTA på ca 1 700 m2. Entreprenaden ligger inom befintligt institutionsområde med pågående verksamhet. Inflyttning planeras till hösten 2020.