Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=112919&Goto=Docs
Produktion, transport och distribution av gas och värme
Elektricitet
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Utdata.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Luleå.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Luleå Energi AB och AB Piteenergi avser upphandla utdatatjänster på ca 825 000 fakturaförsändelser/år. Tjänsten avser bl.a. tryck, pappersfakturor, kuvert, post-distribution, e-faktura, e-post och EDI.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))