Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiliseringsstol
Referensnummer: VLL 16-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en (1) mobiliseringsstol som skall användas på intensivvårdsavdelning vid tidig mobilisering av intensivvårdspatienter. Förutom mobiliseringsfunktionen vill man kunna tillgodose hygienkrav i form av möjlighet till dusch och toalett. Mobiliseringsstolen bör även kunna tåla lättare utomhuskörning vilket ställer krav på rejäla hjul av tillräcklig storlek.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen