358102-2023 - ResultatSverige-Härnösand: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Grossist
Referensnummer: UH-2023-005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Livsmedel: Grossist till Härnösands kommun.
Matförsörjningen till förskolor, skolor, äldre- och särskilda boenden samt hemmaboende ombesörjs i kommunen av en Kostavdelningen, som organisatoriskt tillhör Samhällsförvaltningen. Inom Kostavdelningen arbetar idag ca 60 personer fördelade på kommunens stora produktionskök Navet, 21 mottagningskök samt två mindre tillagningskök vid Häggdånger skola och Brunne skola. Navet förser mottagningsköken i förskolorna, skolorna och boendena med matportioner och bikomponenter (varor från Navets egen butik), samt matlådor till de hemmaboende med beslut om matdistribution. På Navet lagar man idag ca 6000 portioner varje vardag.
Beräknat årsbehov av livsmedel framgår av Prisbilaga och baseras på 2021 års statistikunderlag med hänsyn tagen till vissa förändringar som skett under 2022 både i kostnader, behov och verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad värde ca 80 MSEK.