358119-2022 - ResultatSverige-Borås: Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färg, tapeter och tillbehör
Referensnummer: 2021-00107IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås Stad avser upphandla Färg, tapeter och tillbehör.
Sortimentet ska bestå av måleriprodukter som exempelvis färg, lack, spackel, lim, tapet, väv, samt tillbehör och verktyg som exempelvis penslar, rollers, skyddsmaterial, skyddsutrustning.
Produkterna ska vara av god kvalitet och avsedda för yrkesmässigt bruk.
Upphandlingen omfattar även option på köp och uthyrning samt service och reparationer av verktyg/maskiner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37821000 Penslar för konstnärsbruk, 39224210 Målarpenslar, 44800000 Färger, fernissor och mastix, 44810000 Färger
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen