358126-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Byggnation av ålderdomshem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klinte Odvalds: Nybyggnad av SÄBO
Referensnummer: TN 2022/2961
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har ett stort behov av särskilda boenden för äldre. Ett steg i att fylla detta behov är att bygga 60 nya lägenheter i Klintehamn.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
AFA.22 Objektets läge
Inom fastigheten Klinte Odvalds 1:47 med adress Odvaldsvägen, 623 77 KLINTEHAMN.
AFD.1 Omfattning
Entreprenaden omfattar nybyggnad av ett särskilt boende i Klintehamn. Boendet består av 60 smålägenheter samt gemensamhetstrymmen för boende och personal.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.32.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen