358149-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gräsklippare
Referensnummer: 2022-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser
II.1.4.
Kort beskrivning
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2022-05-16 14:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla fyra stycken gräsklippare för skötsel av grönytor.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 2,5 MSEK.
Avtalsform
Kontrakt där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16311000 Gräsklippare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Bengt-Olof Sandin, upphandlare
tfn: 0480454191
e-post: bengt-olof.sandin@kalmar.se
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Mercell TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Mercell TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Mercell TendSign support per e-post: tendsignsupport@mercell.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.