358164-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blododlingssystem
Referensnummer: RS/212694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett komplett automatiserat system för blododling och andra normalt sterila kroppsvätskor, exempelvis likvor, led/pleuravätska, CAPD, tromocytkoncentrat med åtföljande tillväxt och detektion av bakterier och jästsvamp i aeroba och anaeroba odlingsmedier. Systemet kommer att vara centralt placerat vid Klinisk mikrobiologi, Centralsjukhuset,  Karlstad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38434520 Apparater för analys av blod
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen