358181-2023 - ÄndringSverige-Karlskrona: Skyddskläder
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal skyddskläder, tillbehör och skor
Referensnummer: 2023/145 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18143000 Skyddskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för skyddskläder enligt upphandlingsdokumenten.
Omfattning
Förfrågan avser inköp av Affärsverkens samlade behov av ett heltäckande sortiment av arbetskläder, skyddskläder, tillbehör och skor som är anpassade för verksamheterna hos Beställaren.
Med tillbehör menar vi bl.a. tillbehör till arbetskläder och skor ex. bälte, knäskydd, inläggssulor, hjälm, hörselskydd handskar för arbete inom el och värme mm.