Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikåtgärder, Adolf Hedinsvägen - Gruvvägen, Kiruna kommun
Referensnummer: 2021-082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun och Tekniska Verken i Kiruna AB (TVAB) kommer att annonsera rubricerad entreprenadupphandling i augusti enligt AB 04.
TVAB kommer att genomföra en ombyggnation av korsningen Gruvvägen/Adolf Hedins vägen och installera trafiksignaler. Detta är en del av den nya skolstrukturen, att ge eleverna en trygg väg till och från skolan. Entreprenaden kommer omfatta trafiksignals arbeten med tillhörande markarbeten.
Välkomna att delta i upphandlingen!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233120 Vägbygge, 45233294 Installation av trafiksignaler, 45236000 Markanläggning, 45316200 Installation av signalutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar trafiksignals arbeten med tillhörande markarbeten enligt handlingar som kommer finnas angivna under avsnitt AFB.22 i Administrativa föreskrifter.