See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Test av utsläpp och prestanda av fordon, motorer och maskiner med tillkommande konsultstöd
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal av tjänster för att utföra tester av utsläpp och prestanda av motorer, fordon och maskiner uppdelat på följande fem olika grupper: lätta fordon tunga fordon motorcyklar och mopeder mobila maskiner med gnisttändning (PI motorer): mobila maskiner med kompressionständning (CI motorer) Uppdragets omfattning beskrivs mer detaljerat i avsnitt för respektive anbudsområde.
Intern identifierare: TSG 2023-4456 / TRV 2023/89950
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (upphandling)
Beskrivning: vänligen se upphandlingsunderlag.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1: Emissionsprovning av motorer och fordon, tunga fordon
Beskrivning: Detta anbudsområde avser ramavtal av tjänster för att utföra tester av utsläpp och prestanda av motorer och fordon för tunga fordon. Ombordmätning av utsläpp från tunga fordon enligt de tekniska specifikationerna och testmetoderna för ombordmätning av utsläpp (PEMS) som följer av EU förordning 595/2009, • test av utsläpp från tunga fordon med chassidynamometer, • andra tester av utsläpp och prestanda som kan vara beskrivna i regelverk eller standarder. • Uppdragets omfattning beskrivs mer detaljerat i efterföljande avsnitt. De förutsättningar samt de krav som gäller för uppdraget finns beskrivet i följande avsnitt.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2: Emissionsprovning av motorer och fordon, lätta fordon
Beskrivning: Detta anbudsområde avser ramavtal av tjänster för att utföra tester av utsläpp och prestanda av motorer och fordon för lätta fordon. tester av utsläpp och prestanda av lätta fordon enligt de tekniska specifikationerna och testmetoderna som följer av bestämmelserna i EU förordning 715/2007, • tester av utsläpp och prestanda av lätta fordon enligt de tekniska specifikationerna och testmetoderna som följer av bestämmelserna i rådets direktiv 70/220/EEG, • andra tester av emissioner, bränsleförbrukning, energiförbrukning och elektriskräckvidd som kan vara beskrivna i regelverk eller standarder • Uppdragets omfattning beskrivs mer detaljerat i efterföljande avsnitt. De förutsättningar samt de krav som gäller för uppdraget finns beskrivet i följande avsnitt.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3: Emissionsprovning av motorcyklar och mopeder
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal av tjänster för att utföra test av utsläpp och prestanda av motorcyklar och mopeder. tester av utsläpp och prestanda av fordon som omfattas av EU förordning 2013/168, • tester av utsläpp och prestanda av fordon som omfattas av europaparlamentets och rådets direktiv 2002/24/EG, samt • ombordmätning av emissioner från motorcykel och moped. • Uppdragets omfattning beskrivs mer detaljerat i efterföljande avsnitt. De förutsättningar samt de krav som gäller för uppdraget finns beskrivet i följande avsnitt.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4: Emissionsmätning av motorer till mobila maskiner med gnisttändning
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal av tjänster för att utföra mätning av utsläpp och prestanda på motorer till mobila maskiner med gnisttändning: Mätning av utsläpp och prestanda med dynamometer, • Mätning av utsläpp enligt de testmetoder som följer av europaparlamentets och rådets direktiv 97/68/EG, • Mätning av utsläpp enligt de testmetoder som följer av europaparlamentets och rådets förordning 2016/1628. • Uppdragets omfattning beskrivs mer detaljerat i efterföljande avsnitt. De förutsättningar samt de krav som gäller för uppdraget finns beskrivet i följande avsnitt. 9.3 Volymer
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5: Emissionsprovning av mobila maskiner med kompressionständning
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal av tjänster för att utföra test av utsläpp och prestanda av motorer mobila maskiner med kompressionständning: ombordmätning av emissioner från mobil maskin med (PEMS) • emissionsmätning av motor eller maskin med dynamometer • emissionsmätning enligt de testmetoder som följer av europaparlamentets och rådets direktiv 97/68/EG • emissionsmätning enligt de testmetoder som följer av europaparlamentets och Rådets förordning 2016/1628 • Uppdragets omfattning beskrivs mer detaljerat i efterföljande avsnitt. De förutsättningar samt de krav som gäller för uppdraget finns beskrivet i följande avsnitt.