358422-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - EL
Referensnummer: 21/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser elektrikertjänster för Bjuvs, Klippans, Perstorps och Åstorps kommuner samt Perstorps kommuns bolag.
Elarbeten omfattar nyinstallation, större och mindre löpande renoverings-, underhålls- och ombyggnadsarbeten med varuinköp, felsökning/service, el-sanering och utredningar på bland annat äldreboenden, idrotts- och badanläggningar, skolor, lägenheter och andra byggnader och anläggningar inom kommunerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser elektrikertjänster för Bjuvs, Klippans, Perstorps och Åstorps kommuner samt dess bolag.