See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Installationssamordnare till projekt T5 PBI Byggåtgärder Bagage
Beskrivning: Vi söker nu en installaltionssamordnare till PBI. Resursen ska främst arbeta inom projekten PBI Byggåtgärder Bagageoch PBI Incheckningsdiskar Etapp1. Resursen kan även komma att nyttjas i andra projekt inom programmet. Projekt PBI Byggåtgärder Bagage. Projektet har som uppdrag att leverera färdiga ytor i befintliga byggnader inför leverans av en ny bagageanläggning. Flytt av befintliga hyresgäster till nya lokaler ingår även i uppdraget. Projektet befinner sig i förstudiefas. Projekt PBI Incheckningsdiskar Etapp 1.Projektet ska leverera ett antal SBD (Self Bagage Drop) -diskar, en helautomatisk incheckningsdisk för bagage. Projektering av bygghandling pågår. Planerad produktion oktober 2026 - maj 2027. Uppdraget önskas påbörjas 2026-06-01 eller enligt överenskommelse och kommer att pågå i 24 månader med fast slutdatum. Därefter har beställaren har option på att förlänga uppdraget, med max 12 månader i taget i maximalt 24 månader. Uppskattad omfattning för uppdragetPBI Incheckningsdiskar Etapp 1: Projekteringsstöd vid framtagning av bygghandling samt ansvar planering inför och vid samordnad provning. Stöd vid inleverans av relationshandling. Uppskattad beläggning 0–25% av heltid. Detta uppdrag kommer pågå från startdatum till 2027-12-30. PBI Byggåtgärder Bagage: Stöd under förstudie-, program- samt systemhandlingsskedena. Uppskattad beläggning 0–20 % av heltid. Detta uppdrag kommer pågå från startdatum till 2028-05-31. Arbetet kommer att variera över tid beroende på aktuellt skedes innehåll och intensitet. Bedömd närvaro på plats under Q2 2026 – Q2 2027 ca 2-3 dagar per vecka. Arbete på plats ska dock kunna ske i en högre grad om så krävs.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130592:Lot:1