358537-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsult
Referensnummer: 2018.458 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar konsultstöd vid offentlig upphandling.
Stödet avser både genomförande av ramavtalsupphandlingar samt objektspecifika upphandlingar. Leverantören ska ha konsulter som självständigt och med ett helhetsansvar kan genomföra alla delar i upphandlingsprocessen, från framtagande av upphandlingsdokument till upprättande av avtal, samt kunna bistå med material och information vid en eventuell överprövningsprocess. Leverantören ska även kunna vara rådgivande i upphandlingsfrågor samt, vid behov, vara behjälplig vid avtalsuppföljning.
Leverantören ska även vid behov kunna erbjuda interimkonsult.
Leverantören ska använda sig av och följa Alingsås kommuns arbetssätt, såsom upphandlingspolicy, upphandlingsverktyg m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Upphandlingskonsult och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Objekt och omfattning
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde samt är en uppskattning. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 3 000 000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart
Avtalsslut
Planerat avtalsslut