358595-2020 - PlaneringSverige-Sundsvall: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala presentationsenheter till kollektivtrafiken
Referensnummer: UH-2019-425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar digitala presentationsenheter, prator samt kapslingar av skyltar för hållplatser och bussterminaler. Skyltarna ska kunna ta emot och presentera information i realtid från den regionala kollektivtrafikmyndigheten, Kommunalförbundet Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län, men även annan information. Det bedöms framförallt finnas behov av skyltar för montering på hållplatser men i samband med ombyggnader av bussterminaler kan även större skyltar för placering i pelare efterfrågas. För de bussterminaler som nu planeras kommer även pratorer att efterfrågas.
Volymen för Sundsvall för åren 2021-2022 är ca 15 hållplatsskyltar och uppskattningsvis 3- 5 större samlingsskyltar/informationsskyltar som monteras i pelare eller på rack. Därefter bedöms det för Sundsvalls del framförallt handla om reinvesteringar. Ett antal ytterligare kommuner i Västernorrland, ca 2-4 st, kommer delta i upphandlingen med ett behov av några få skyltar vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar, 34920000 Vägutrustning, 34924000 Informationstavlor med uppdaterad information
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Digitala realtidsskyltar till kollektivtrafiken enligt krav och villkor i bifogade handlingar. De trafikinformationsskyltar som efterfrågas är digitala skyltar med koppling till det befintliga trafikdatasystem kommunerna i Västernorrlands län använder.