358667-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Larmsystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandinsyn kallelse- och bråklarmssystem
Referensnummer: SLSO 2022-1853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandlat förfarande utan föregående annonsering avses användas i enlighet med LOU
6 kap. 14§ eftersom endast Ascom Sweden AB anses vara aktuella som leverantör på
grund av tekniska skäl. Detta eftersom det befintliga systemet är levererat av Ascom
Sweden AB och behöver utökas. Eftersom Ascom Sweden ABs kallelse- och
bråklarmsystem är en tekniskt avancerad lösning som endast befintligt leverantör
erbjuder utökning av så saknas konkurrens av tekniska skäl.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121000 Säkerhetsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett kallelse- och bråklarmssystem är ett signalsystem som ger personal möjlighet att
hantera patientanrop och larm av olika slag. För att vård ska kunna bedrivas på ett
patientsäkert sätt behöver ett väl fungerade kallelse- och bråklarmssystem finnas. I
Psykiatri Södra Stockholms lokaler på Nacka sjukhus finns ett kallelse- och
bråklarmssystem för 96 vårdplatser från Ascom Sweden AB under 2019-20.
Det finns behov av kallelse- och bråklarmssystem för ytterligare ca 40 vårdplatser i
Psykiatri Södra Stockholms lokaler på Nacka sjukhus. För att garantera en säker
arbetsmiljö för personalen och för maximera patientsäkerheten, är det nödvändigt att
ha ett och samma system i lokalerna. Detta eftersom system av olika fabrikat inte
kommunicerar med varandra, och larm från det ena systemet skulle därmed inte synas
på avdelningar där det andra systemet används. Detta är både en patientsäkerhetsrisk
och en arbetsmiljörisk.