Nya Slottsskogshallen konsultupphandling för förstudie/program och projektering
Referensnummer: 22/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Idrotts-och föreningsförvaltningen har fått i uppdrag att bygga en ny idrottsanläggning med funktion för friidrotts- gymnastik och bollsportsverksamhet samt skyddsrum och större driftutrymme för maskinförvaring mm. Anläggningens ska i viss omfattning vara anpassad för skolidrott.