Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pressrummet
Referensnummer: 22/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT behöver en ny digitalt Presstjänst som lever upp till nya krav på säkerhet, tillgänglighet och flexibilitet. Dagens Presstjänst har utvecklats och driftas internt men beslut är taget att avveckla den nuvarande lösningen och upphandla en extern tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen