358732-2018 - ResultatSverige-Gävle: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitjänster
Referensnummer: 104-2017/5134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lantmäteriet upphandlar rikstäckande taxitjänst inom Sverige.
Bakgrund
Lantmäteriet har ca 50 kontor utspridda i landet. Huvudkontoret ligger 1,8 km utanför centrala Gävle, där de flesta möten och utbildningar genomförs.
Under 2016 bokade Lantmäteriet drygt 3100 inrikes taxiresor. Merparterna av resorna avser taxitjänster i Gävle följt av Luleå, Kiruna, Stockholm och Malmö. Antalen taxiresor har varit konstant de senaste åren och förväntas hålla samma nivå även de kommande åren.I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälet för detta är hänsynstagande till en enhetlig rutin för hantering av taxiresor för lantmäteriets samtliga kontor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen