Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: UH-2022-60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed infordras anbud från Forshaga kommun på Vinterväghållning. För mer information se administrativa föreskrifter med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Distrikt 1 Snöröjning dygnet runt. Område gc-vägar i Forshaga och del av Klarälvsbanan.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se administrativa föreskrifter med bilagor.
Distrikt 2 Snöröjning dygnet runt. Genomfarter + matargator i Deje:
Del nr: 2
Distrikt 4 Snöröjning dygnet runt. Forshaga: Östra Skived
Del nr: 4
Distrikt 8 Snöröjning dygnet runt. Deje: Östra och Västra Dejefors
Del nr: 8
DEL 9.0: Distrikt 9 Snöröjning dygnet runt. Deje: Activum, väg in till Dömle, Grevlyckan & Skivtjärn
Del nr: 9
Distrikt 10. Snöröjning dygnet runt. Olsäter med omnejd
Del nr: 10
Distrikt 11 Snöröjning dygnet runt. Mölnbacka med omnejd.
Del nr: 11
Distrikt 12. Snöröjning dygnet runt. Enskilda vägar, grusvägar: Söder om Olsäter till Deje
Del nr: 12
Distrikt 13 Snöröjning dygnet runt. Enskilda vägar, grusvägar: Norr om Olsäter/Butorp
Del nr: 13
Sandning dygnet runt. Enskilda vägar, grusvägar norr om Deje
Del nr: 14
Sandning dygnet runt. Forshaga och Deje tätorter med omnejd vid behov
Del nr: 15
Bortforsling av snö med skopa på ordinarie arbetstid vid behov
Del nr: 16
Hyra av hjullastare med redskap utan förare Vintertid i Deje.
Del nr: 17
Hyra av hjullastare med redskap utan förare vintertid i Forshaga
Del nr: 18
Hyra av Mindre Hjullastare vintertid i Deje.
Del nr: 19
Hyra av hjullastare med redskap utan förare året runt i Forshaga
Del nr: 20