358845-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spectrum protekt licens och tillhörande tjänster 2022
Referensnummer: 22/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT behöver i sin verksamhet säkerhetskopiera innehållet i sina interna IT-system. Detta görs i dagsläget med programvara som heter Spectrum Protect. Anbudsökaren ska kunna till SVT tillhandahålla nyttjande av licenser för Spectrum Protect samt Tilläggsprogram med tillhörande Tjänster. Anbudssökaren ska kunna under avtalstiden erbjuda SVT andra alternativa Programvaror för backup som tillägg till Spectrum Protect. Extra DR funktionalitet t.ex. TBMR ska ingå anbudssvaret.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48700000 Verktygsprogram, 48710000 Programvara för säkerhetskopiering eller återställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen