358912-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för rekryteringsprocessen
Referensnummer: UH-2017-065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings Kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ett nytt IT-stöd för kommunens rekryteringsprocess med driftsformen molntjänst (SaaS).
Kommunen avser upphandla ett modernt IT-stöd som är estetiskt tilltalade, anpassat till kommunens grafiska profil och som erbjuder genomtänkta lösningar i de olika stegen i rekryteringsprocessen. IT-stödet ska upplevas som logiskt och enkelt av användaren, oavsett om verktyget används varje dag eller vid ett enstaka tillfälle. Det innebär att kommunen kravställer ett IT-stöd med så hög grad av användbarhet som möjligt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72421000 Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsklienter, 48333000 Programvara för kontakthantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48220000 Programvara för Internet och intranät, 48510000 Programvara för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen