358922-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: A 22-013 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Revision granskningen ska avse räkenskapsåren 2023,2024,2025 och 2026.
Uppdraget är att utföra lagstadgad revision i kommunens bolag enligt Aktiebolagslagen och Stiftelserna enligt Stiftelselagen, revisorslagen samt god revisors och revisionsed.
Det ingår i yrkesrevisorsuppdraget att samverka med lekmannarevisorerna i respektive bolag och de sakkunniga biträden som dessa anlitar.
Uppdraget är att i enlighet med Kommunallagen kapitel 12 samt ”God revisionssed i kommunal verksamhet” vara sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder, styrelser, utskott och beredningar.
De sakkunniga arbetar på uppdrag av och i nära samarbete med de förtroendevalda revisorerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuvarande avtal går ut vid årskiftet 2022-12-31.
Ny revision ska granska perioden fr o m 2023-01-01. Granskningen ska avse räkenskapsåren 2023,2024,2025 och 2026.
De sakkunniga arbetar på uppdrag av och i nära samarbete med de förtroendevalda revisorerna.De sakkunniga biträder i revisionsprocessen med planering, granskning och bedömning.De sakkunniga medverkar aktivt till att revisionen genomförs med den kompetens och kvalitet som uttrycks i gällande lagstiftning, lokala beslut och föreskrifter samt vad som sägs i ”God revisionssed i kommunal verksamhet”.Revisionen ska verka för att stimulera till utveckling och effektivisering av den kommunala verksamheten.
Leverantören ska mottaga material i digitalform.