358950-2021 - ÄndringSverige-Spånga: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsarbeten Spånga-Tensta
Referensnummer: ST 2021/165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder till anbudsgivning i upphandling av ramavtal avseende mark- och anläggningsentreprenader i stadsdelarna Bromma, Hässelby-Vällingby och Spånga-Tensta.
Mark- och anläggningsentreprenaderna avser om- och nybyggnation av parkanläggningar främst bestående av följande arbeten:
— Om- och nybyggnation av trappor, murar, staket/stängsel och dylikt,
— Anläggning av planteringar, grönytor, lekparker (inklusive montering av utrustning) och dylikt,
— Markarbeten som till exempel asfaltering av GC-vägar, bollplaner och dylikt,
— Snickeriarbeten,
— Smidesarbeten,
— Dräneringsarbete.