35898-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Konsulttjänster för system
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital tillsyn
Referensnummer: SON 2022/126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser system och tillsynskamera med tillhörande utrustning. Grundlösning ska vara anpassad för nattillsyn inom äldreomsorg för brukare i ordinärt boende hos Regionen, men ska även kunna användas dagtid. December 2022 hade 34 brukare beslut om tillsynskamera nattetid. Förvaltningens ambition är att göra insatsen mer attraktiv så det blir ett förstahandsval istället för traditionell fysisk nattillsyn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 750 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32330000 Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen