See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inkontinenshjälpmedel
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Inkontinenshjälpmedel till Region Jämtland Härjedalen samt länets alla kommuner för barn och vuxna. Målet är att skapa goda förutsättningar för personer med urininkontinens, urinretention eller avföringsinkontinens att leva ett självständigt liv samt uppleva hög livskvalitet. Sortimentet i upphandlingen ska säkerställa att det uppfyller olika individers behovsamt möjliggöra en god vård på lika villkor för de individer som kan behövaanvända sig av sortimentet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Produktgrupp A1 Position 1-15 Kvarliggande 2v silikonkateter med bipackad förfylld spruta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141615 Urinpåsar, 33141621 Inkontinensset
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Produktgrupp A2 Position 16-18 Kvarliggande 2v silikonkateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Produktgrupp A3 Position 19 Kvarliggande 2-v silikonkateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Produktgrupp A4 Position 20-24 Kvarliggande 2v-kateter med latexkärna
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Produktgrupp A5 Position 25-32 Kvarliggande 3v-kateter för uretralt bruk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Produktgrupp A6 Position 33-34 Suprapubiskateter utbytesset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Produktgrupp B1 Position 35-42 Bruksfärdig tappningskateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Produktgrupp B2 Position 43-47 Bruksfärdig tappningskateter, lång
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Produktgrupp B3 Position 48-50 Bruksfärdig tappningskateter, lång
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Produktgrupp B4 Position 51-54 Bruksfärdig tappningskateter med mikrohålzon, kort
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Produktgrupp B5 Position 55-62 Bruksfärdig tappningskateter med mikrohålzon och kulformad spets, lång
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Produktgrupp B6 Position 63-65 Bruksfärdig i vätska, kompakt kort
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Produktgrupp B7 Position 66-72 Bruksfärdig med flexibel böjbar spets
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Produktgrupp B8 Position 73-78 Tappningskateter med justerbart handtag med/i vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Produktgrupp B9 Position 79-81 Tappningskateter med flexibel och böjbar rundad spets
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Produktgrupp B10 Position 82 Tappningskateter typ kompakt, teleskoputförande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Produktgrupp C1 Position 83-87 Tappningskateter med flexibel och böjbar rundad spets
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Produktgrupp C2 Position 88-91 Instillationskateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Produktgrupp D1 Position 92-99 Tappningskateter torr
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Produktgrupp E1 Position 100 Urinpåseupphängare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Produktgrupp E2 Position 101-108 Fixering av urinuppsamlingspåse - byxben
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Produktgrupp E3 Position 109 Fixering av urinuppsamlingspåsar - elastiskt band
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Produktgrupp E4 Position 110-113 Fixering av urinuppsamlingspåse för ben
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Produktgrupp F1 Position 114 Urinmätningskärl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Produktgrupp F2 Position 115 Urinmätningskärl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Produktgrupp F3 Position 116 Urinmätningskärl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Produktgrupp Position 117 F4 StickBäcken i plast unisex
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Produktgrupp G1 Position 118-120 Urinuppsamlingspåse för säng
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Produktgrupp G2 Position 121 Urinuppsamlingspåse med handtag och superabsorbent
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Produktgrupp G3 Position 122 Urinuppsamlingspåse med handtag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Produktgrupp G4 Position 123-125 Urinuppsamlingspåse benburen och tömbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Produktgrupp G5 Position 126-127 Urinuppsamlingspåse provtagning barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Produktgrupp H1 Position 128-130 Spolningssystem/Blåssköljningsvätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Produktgrupp H2 Position 131 Kateteriseringset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Produktgrupp H3 Position 132 Kateteriseringset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Produktgrupp H4 Position 133 Kateterklämma
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Produktgrupp H5 Position 134 Kateterpropp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Produktgrupp H6 Position 135 Kateterventil
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Produktgrupp H7 Position 136 Förfylld kuffspruta med 10% Glycerinlösning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Produktgrupp H8 Position 137-138 Katetertillbehör, gel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Produktgrupp H9 Position 139 Katetertillbehör, gel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Produktgrupp I1 Position 140-142 Avföringsstoppande hjälpmedel utan applikator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Produktgrupp I2 Position 143-144 Avföringsstoppande hjälpmedel med applikator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Produktgrupp J1 Position 145 Tarmsköljningsprodukt manuell med handpump - lågvolym set
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Produktgrupp J2 Position 146 Tarmsköljningsprodukt stomiset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Produktgrupp J3 Position 147-148 Tarmsköljningsprodukt manuell med handpump - högvolym set
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Produktgrupp J4 Position 149-150 Tarmsköljningsprodukt elektronisk/digital med kontrollenhet set
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Produktgrupp K3 Position 153 Tarmsköljningsprodukt engångs set
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Produktgrupp K1 Position 151 Non-invasiv fekal/avföringkateterset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Produktgrupp K2 Position 152 Avförings/fekalkateter set
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Produktgrupp L1 Position 154-160 Engångs inkontinensskydd för Barn A-I-E återförslutningsbara
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Grupp L2 Position 161 Engångs inkontinensskydd för Junior A-I-E Återförslutningsbara
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Produktgrupp L3 Position 162-164 Engångs inkontinensskydd för Prematur A-I-E återförslutningsbara
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Produktgrupp L4 Position 165-166 Engångs inkontinensskydd för Barn A-I-E byxblöja
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:54
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Produktgrupp L5 Position 167-173 Engångs inkontinensskydd för Barn A-I-E byxblöja
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:55
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Produktgrupp M1 Position 174-186 Engångs A-I-E skydd för vuxna byxformat
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:56
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Produktgrupp M2 Position 187-195 Engångs A-I-E skydd för vuxna återförslutningsbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:57
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Produktgrupp M3 Position 196-197 Engångs A-I-E skydd för vuxna återförslutningsbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:58
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Produktgrupp M4 Position 198-199 Engångs A-I-E skydd för vuxna återförslutningsbar, flexibel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:59
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: Produktgrupp Position 200-211 M5 Engångs A-I-E skydd för vuxna med midjebälte
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:60
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: Produktgrupp M6 Position 212 Inkontinensskydd för fixering med byxa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:61
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: Produktgrupp M7 Position 213 Engångsskydd för fixering i byxa utan spärrskikt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:62
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: Produktgrupp M8 Position 214-220 Kroppsformat inkontinensskydd för fixering med byxa för vuxna, med spärrskikt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:63
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: Grupp M9 Position 221-222 Inkontinensskydd vid avföringsinkontinens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:64
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: Grupp M10 Position 223 Inkontinensskydd vid avföringsinkontinens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:65
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: Grupp M11 Position 224-230 Droppskydd för kvinnor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:66
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: Grupp Position 231 M12 Droppskydd för kvinnor med vingar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:67
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: Produktgrupp M13 Position 232 Droppskydd för penis och pung med längsgående läckagebarriärer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:68
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: Produktgrupp M14 Position 233-235 Droppskydd anatomiskt utformad med läckagebarriär
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:69
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: Produktgrupp M15 Position 236-237 Droppskydd utan läckagebarriärer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:70
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: Produktgrupp M16 Position 238-241 Droppskydd utan läckagebarriärer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:71
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: Produktgrupp N1 Position 242-248 Fixeringsbyxa för vuxna utan ben ca 100 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:72
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: Produktgrupp N2 Position 249-255 Fixeringsbyxa för vuxna med ben ca 100 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:73
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: Produktgrupp N3 Position 256-261 Fixeringsbyxa för vuxna med ben ca 50 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:74
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: Produktgrupp N4 Position 262-268 Fixeringsbyxa för vuxna utan ben ca 50 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:75
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: Produktgrupp N5 Position 269-275 Fixeringsbyxa för vuxna med ben ca 20 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:76
Del (anbudsområde): LOT-0077
Titel: Produktgrupp N6 Position 276-281 Fixeringsbyxa för vuxna utan ben ca 20 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:77
Del (anbudsområde): LOT-0078
Titel: Produktgrupp N7 Position 282-289 Nattdräkt för vuxna, korta ben med tryckknappar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:78
Del (anbudsområde): LOT-0079
Titel: Produktgrupp N8 Position 290-195 Nattdräkt för vuxna, korta ben med knäppning i axel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:79
Del (anbudsområde): LOT-0080
Titel: Produktgrupp N9 Position 296-302 Nattdräkt för vuxna, långa ben med knäppning i axel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:80
Del (anbudsområde): LOT-0081
Titel: Produktgrupp Position 203-306 N10 Nattdräkt för barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:81
Del (anbudsområde): LOT-0082
Titel: Produktgrupp O1 Position 307-308 Hjälpmedel för att förhindra urinläckage, engångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:82
Del (anbudsområde): LOT-0083
Titel: Produktgrupp O2 Position 309-310 Hjälpmedel för att förhindra urinläckage, flergångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:83
Del (anbudsområde): LOT-0084
Titel: Produktgrupp O3 Position 311-323 Skyddsbyxa för avföringsläckage vid bad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:84
Del (anbudsområde): LOT-0085
Titel: Produktgrupp O4 Position 324-333 Urindroppsamlare män
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:85
Del (anbudsområde): LOT-0086
Titel: Produktgrupp O5 Position 334-342 Urindroppsamlare med applikator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:86
Del (anbudsområde): LOT-0087
Titel: Produktgrupp O6 Position 343-347 Urindroppsamlare med applikator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:87
Del (anbudsområde): LOT-0088
Titel: Produktgrupp P1 Position 348 Hygienunderlägg och lakansskydd, engångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:88
Del (anbudsområde): LOT-0089
Titel: Produktgrupp P2 Position 349-252 Hygienunderlägg och lakansskydd, engångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:89
Del (anbudsområde): LOT-0090
Titel: Produktgrupp P3 Position 353-355 Hygienunderlägg och lakansskydd, flergångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:90
Del (anbudsområde): LOT-0091
Titel: Produktgrupp Q1 Position 357-360 Stomitillbehör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:92
Del (anbudsområde): LOT-0092
Titel: Produktgrupp P4 Position 356 Hygienunderlägg och lakansskydd, flergångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110637:Lot:91