2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av arkivariekonsult
Beskrivning: Uppdraget innebär ordnings- och förteckningsarbete. Materialet består av diarieförda ärenden som behöver placeras om i arkivgodkända aktkappor och skadligt material i form av metall och plast behöver avlägsnas. Arkivboxar behöver bytas ut och etiketteras. Sökingången i form av arkivförteckning behöver ses över och kompletteras. Vidare så behöver löpande leveranser av arkivmaterial planeras och genomföras, då arkivmaterialet som ska omförtecknas förvaras hos extern depå.
Intern identifierare: IMY-2025-5800
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79995100 Arkiveringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79560000 Arkivering, 92512000 Arkivtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 6 428 timmar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Detta Avtal ska gälla från den dag då båda parter har undertecknat Avtalet fram till 31 december 2025. På IMY:s begäran kan Avtalet förlängas, som längst fram till och med 31 december 2028. Förlängning kan ske vid flertal tillfällen.