See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende konstgräsplaner till Vallens IF
Beskrivning: UPPDATERING 2024-06-17 Stenungsunds kommun har beslutat att avbryta den frivilliga förhandsinsynen och därmed inte direktupphandla GABSON AB med Improve Tec Hönö SAB som UE för utförandet av entreprenaden av de nya konstgräsplaner till Vallens IF. Stenungsunds kommun kommer gå ut i en annonserad upphandling längre fram. I och med detta är nedan ej gällande längre. Stenungsunds kommun annonserar i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap § 5, meddelande om frivillig förhandsinsyn, i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör än GABSON AB med Improve Tec Hönö SAB som UE och varumärket A Good Choice kan erbjuda en plan med lika många speltimmar på ett miljövänligt vis. Samt att ingen annan leverantör kan leverera gräset och stå för Produkt- och funktionsgarantitid för ett komplett konstgrässystem inklusive kravställt performance/infill. Motivering till varför upphandlingen inte annonseras, se bifogad bilaga "2024–138 Förhandsinsyn". Kommunen bedömer således att endast GABSON AB på grund av tekniska skäl är ensam leverantör för genomförande av denna entreprenad. Kommunen har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling 6 kap. 14§ punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med GABSON AB (org.nr. 559269–2528) avseende entreprenaden på Vallens IF. Innan avtalet tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2024-06-17 (söndagregeln tillämpad). Ansökan om överprövning ska skickas till förvaltningsrätten i Göteborg.
Intern identifierare: 2024-138
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000